آمار دانش‌آموختگان دانشگاهی بیکار بالاست/ اختصاص ردیف بودجه برای آموزش‌های فنی و حرفه‌ای ضروری است

با حضور وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی تفاهم‌نامه همکاری در حوزه‌های جاده‌ای، بندری و بازآفرینی شهری منعقد شد.

به گزارش ایلنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت کار، دو وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی در سه حوزه بازآفرینی شهری، جاده‌ای و بندری تفاهم نامه‌های همکاری امضاء کردند. 

شریعتمداری، وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در این مراسم، آموزش فنی و حرفه‌ای را نیاز امروز جامعه ایران دانست و اظهار داشت: مسیر حل و رفع مشکل بیکاری از توسعه مهارت‌های فنی حرفه‌ای کشور می‌گذرد.

وی افزود: در جمع بیکاران کشور، آمار دانش آموختگان دانشگاهی بیکار بالاست، این در حالی است که افراد دارای مهارت  از فرصت شغلی بیشتری برخوردار هستند و این نشان می‌دهد راه عبور از وضعیت موجود ، مهارت‌افزایی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه مهارت‌آموزی و مهارت افزایی موضوعی است که باید نسبت به آن اهتمام ویژه‌ای شود، تاکید کرد: این کار با همکاری تمام قوا و تنظیم قوانین و مقررات مربوطه در همه دستگاه‌های اجرایی کشور امکان‌پذیر است.

وی با بیان اینکه شورای عالی آموزش تربیت فنی و حرفه‌ای و مهارتی کشور به ریاست معاون اول رئیس جمهور بر اساس قانون تشکیل شده است، خاطرنشان کرد: این مرکز در واقع نهاد اصلی سیاستگذاری در هماهنگ کردن امور فنی حرفه‌ای در کشور است.

شریعتمداری اظهار داشت: اگر در گذشته وزارت آموزش و پروش، مرکز آموزش‌های عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هرکدام در زمینه فعالیت خود در هنرستان‌ها، دبیرستان‌های کار و دانش، دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای ارائه می‌کردند، امروز مرکزی برای هماهنگ‌سازی این فعالیت‌ها در دولت تشکیل شده که در نوع خود قدم بزرگی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برای اولین بار با پی نوشت رئیس جمهور و دستور صریح ایشان به سازمان اداری و استخدامی، هم‌تراز کردن آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در کنار مدارک تحصیلی آموزش‌های دانشگاهی مورد توجه قرار گرفت و باعث شد نظام مشاغل دولتی در این زمینه مورد بررسی و بازنگری قرار بگیرد.

شریعتمداری خاطرنشان کرد: در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم باید طبقه‌بندی مشاغل بر اساس قانون کار متناسب با همین رویکرد تغییر کند، اگر از لحاظ مادی و معنوی برای افراد دارای مهارت حرمت کافی درجامعه قائل نشویم همچنان مدرک نسبت به دانش و مهارت  فنی و حرفه‌ای پیشی خواهد گرفت.

وی بهره‌وری نیروی کار را یکی از مهمترین عوامل رشد تولید و بطور کلی اقتصاد کشور دانست و تاکید کرد: یکی از مسائل مهم در بهره‌وری نیروی کار، مهارت است، هرچه مهارت آموزی بیشتر باشد بهره‌وری نیروی کار نیز بیشتر است و آثار طبیعی خود را در رشد اقتصادی بر جای خواهد گذاشت.

شریعتمداری با بیان اینکه ما از منظرتغییرات در آینده بازار کار هم به موضوع آموزش‌های فنی و حرفه‌ای توجه کرده‌ایم، گفت: اگر بازار کار به سمت اینترنت اشیا، هوش مصنوعی  و …حرکت کند، باید در آموزش‌های فنی و حرفه‌ای نیز به این موضوع توجه کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  افزود: آموزش‌های فنی و حرفه ای باید به مردم واگذار شود، مردمی سازی فعالیت‌های آموزش مهارتی با حمایت دولت و تامین امکانات لازم برای بالا بردن سطح این مراکز باید دنبال شود.

وی افزود: از طرف دیگر باید نظارت را در صدور تائیدیه‌های لازم برای فعالیت‌های فنی و مهارتی تقویت کرد و همه اینها، رویکردی است که به عنوان تجدید حیات آموزش‌های فنی و حرفه‌ای کشور از آن نام می‌بریم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: حوزه صنایع دریایی و دریانوردی، حوزه کارآفرینی شهری و حوزه شبکه های حمل و نقل از موارد مشترک بین دو وزارتخانه است و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای می‌تواند در این سه حوزه زمینه‌های رشد بخش‌ها را فراهم کند.

شریعتمداری با بیان اینکه امیدواریم با همکاری دو وزارتخانه قدم‌های مثبتی در این زمینه بر داشته شود، افزود: صنایع دریانوردی باید توسعه یابد چراکه در این زمینه شغل‌های زیادی پیش روی ماست‌.

وی با اشاره به اینکه اصلاح نیروهای آموزشی و نظامی در این زمینه یکی از لوازم تحقق اهداف در جهت بالا بردن فعالیت‌های فنی و حرفه‌ای در حوزه دریایی است، افزود: حوزه‌های سنتی کشاورزی، کشت‌های گلخانه‌ای و کشت ماهی در دریا مورد توجه است و آموزش فنی و حرفه‌ای نقش اساسی در این بخش ایفا می‌کند.

شریعتمداری با تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص توسعه صنایع دریایی گفت: یکی از لوازم تحقق این هدف در گرو رشد مهارت‌های فنی و حرفه‌ای در دریاست و امیدوارم بتوانیم منافع مشترک را در راستای تحقق این هدف قائل دنبال کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نیاز امروز کشور، مدیریت جهادی و حرکت خارق‌العاده از سوی مدیران و همه بدنه دولت با هدف اجرای مفاد تفاهم نامه هاست.

وی برلزوم برنامه‌های زمان بندی روشن در انعقاد این تفاهم نامه‌ها تاکید کرد و پیگیری جدی در تحقق اهداف این تفاهم‌نامه‌ها را ضروی خواند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس:

مهمترین شانس بقای انسان در برابر کرونا، داشتن مهارت است

علیرضا منادی سفیدان، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی  نیز در این مراسم بر ضرورت مهارت‌آموزی در همه دوران زندگی تاکید کرد و افزود: مهمترین شانس بقای انسان در برابر کرونا، داشتن مهارت است.

وی با اشاره به تشکیل دبیرخانه نظام جامع مهارت در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تصریح کرد: با توجه به راه‌اندازی این دبیرخانه، اختصاص ردیف بودجه‌ای به منظور تقویت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای ضروری است.

منادی سفیدان با اشاره به اینکه در شرایط جدید کرونا، میلیون‌ها شغل در جهان از بین رفته، اظهار داشت: با اهمیت دادن به  مقوله آموزش و تقویت آموزش‌های مهارتی می‌توان بسیاری از مشاغل جدید را جایگزین مشاغل آسیب دیده کرد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس  بر ضرورت نظارت و اجرای دقیق مفاد تفاهمنامه‌های منعقد شده بین دو وزارتخانه تاکید کرد و افزود: یکی از وظایف نمایندگان مجلس، نظارت و پیگیری اجرای تفاهمنامه‌هاست.

وی با تاکید بر اینکه نمایندگان مجلس و دولت باید در کنار و همراه هم باشند، افزود: در شرایط حاضر، این وحدت و یکپارچگی، نتایج مطلوبی را برای جامعه در بردارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

پلمپ یک تالار پذیرایی بدون اخذ مجوز در قزوین

ش جولای 25 , 2020
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: یک تالار پذیرایی در قزوین به دلیل برگزاری مراسم بدون اخذ مجوز و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی پلمب شد. به گزارش ایلنا به نقل از دانشگاه علوم پزشکی قزوین، حسن ارداقیان با اعلام این خبر گفت: با توجه به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در قزوین […]

سردبیر

جانی واتسون

ما عاشق وردپرس هستیم و برای گسترش وردپرس بین فارسی زبانان سراسر دنیا، از سال ۱۳۹۰، فعالیت خود را به‌طور جدی آغاز نمودیم و همواره برای افزایش یادگیری همزبان های عزیزمان در سراسر دنیا، برنامه های آموزشی و محصولات ویژه آماده می‌‌نماییم.

دسترسی سریع