آموزش، حلقه مفقوده در ایجاد اشتغال خلاق و کارآفرینی است

ایسنا/اصفهان سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان، گفت: مطالعات و تحقیقات جامع بین المللی نشان می دهد، توسعه در کشورهایی که توجه به اکوسیستم و زیست بوم خاص کارآفرینی در راستای رشد، توسعه، نوآوری و خلاقیت داشته‌اند، روی داده ‌است.

کامران کلانی مهابادی امروز (یکشنبه- ۵ مرداد) در کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری که در محل فرمانداری شهرستان شاهین‌شهر و میمه برگزار شد، اظهار کرد: اصول اولیه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر پایه اشتغال‌زایی و کارآفرینی خلاق بنا شده که در این راستا باید ظرفیت‌های توسعه‌ای و انسانی شهرستان شناسایی و نسبت به نیاز موجود اشتغال و کار تعریف شود .

وی، با بیان اینکه نرخ بیکاری سال ۹۸ نسبت به ۹۷ رویکرد کاهشی از ۱۲.۴ درصد به ۱۰.۳ درصد داشته، افزود: نباید با استناد به آمارها، فریب روند کاهشی را خورد، زیرا حدود ۲۷درصد از افرادی که بیکار شده‌اند دچار سرخوردگی و دلسردی شده و از ورود مجدد به بازار کار خودداری می‌کنند، که در صورت بازگشت به بازار کار، نرخ بیکاری با نرخ ۱۳.۶ درصد روند افزایشی خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، کلانی، با اشاره به ظرفیت‌های آموزشی و وجود ۱۱ دانشگاه در شهرستان، افزود: تبدیل شهرستان شاهین‌شهر و میمه به مرکز کارآفرینی استان با بهره‌گیری از انتقال و امتداد کریدور فناوری از اصفهان و پتانسیل دانشگاه‌ها میسر است که تحولی شگرف در اشتغال زایی مناسب ایجاد خواهد کرد.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان، با تاکید بر تقسیم شهرستان‌ها به ۷ منطقه توسعه‌ اقتصادی، تصریح کرد: طبقه بندی شهرستان‌های استان، براساس شاخص های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در راستای تهیه شناسنامه‌ برای هر شهرستان با رویکرد ظرفیت‌های اقتصادی انجام شده که مبنای طرح های اشتغال در استان است.

کلانی، با اشاره به راه اندازی اکو سیستم کارآفرینی در استان، افزود: این اکوسیستم با همکاری کانون کارفرمایان استان راه اندازی و تکمیل شد و اکنون ۱۰۰ طرح کوچک و صنعتی آماده ورود به بازار سرمایه است.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان، با اشاره به تعدد و کثرت فرهنگی در شاهین ‌شهر و میمه، افزود: بهره‌گیری از این فرصت‌ها در شهرستان، می تواند زمینه ساز توسعه مرکز فناوری‌های فرهنگی و توسعه خلاق بوده و در سطح ملی شاهین‌شهر و میمه را به کانون ثروت آفرینی در حوزه فرهنگی تبدیل کند.

همچنین فرماندار شاهین شهر و میمه در کارگروه اشتغال شهرستان با تاکید بر ضرورت اشتغال و تامین معیشت خانوارها، اظهار کرد: با توجه به شیوع ویروس کووید ۱۹ و آثار غیرقابل اجتناب آن بر معیشت و اقتصاد، مسئولیت اجتماعی هر نهاد و سازمانی باید ایجاد اشتغال، تولید و تسهیل آن به شکل موثر و کارآمد باشد.

اسفندیار تاجمیری، شاهین‌شهر و میمه را یک شهرستان دارای پتانسیل و ظرفیت‌ بالا دانست و افزود: شاهین‌شهر و میمه علاو ه ‌بر موقعیت جغرافیایی مناسب ارتباطی با تهران و بهره مندی از آزادراه شمال به جنوب، دومین شهر استان از نظر شاخص توسعه منابع انسانی، رتبه دوم صنعت استان از لحاظ صنعتی بودن و ارزش افزوده صنعت، دومین شهر کشور از نظر شاخص باسوادی و رتبه‌های اول تا سوم کشاورزی در شاخص های متنوع را دارد.

وی با اشاره به ۸۵هزار نفر جمعیت آماده به کار و ۱۲هزار واحد صنفی در شهرستان، تصریح کرد: ظرفیت‌ها و پتانسیل ‌های موجود، شهرستان را در تراز اول توجهات استانی قرار می دهد، اما نگاه نظام بودجه‌ای و برنامه‌ای منسجم به شهرستان وجود ندارد.

تاجمیری، با تاکید بر نرخ نامناسب بیکاری ۱۷.۴ درصدی که جمعیت غالب آن را جوانان و بانوان تشکیل می دهد، افزود: نگاه واقع بینانه به ظرفیت‌ها و شاخص ها در حوزه تعاون و کار بیانگر وضعیت نامناسب شهرستان با توجه به وضعیت صنعت در شهرستان نیست، زیرا برخی از صنایع بزرگ واقع در شهرک های صنعتی شهرستان در راستای جذب نیرو و اشتغال نیازمند تخصص، توانایی و محدودیت‌هایی بوده و جامعه هدف کارگری آن‌ها صرفا از شهرستان تامین نمی‌شود.

فرماندار شاهین شهر و میمه، با تاکید بر امکان ایجاد اشتغال برای مددجویان بهزیستی، خاطرنشان کرد: همه نهادها و ادارات در راستای اشتغال پایدار مددجویان بهزیستی به این قشر نگاه ویژه داشته باشند.

وی با تاکید بر ارتزاق چند هزار نفری از بخش صنایع دستی، افزود: صنایع دستی برند استان است و شهرستان نیز در سال های گذشته دستاوردهای مناسب و چشمگیری در حوزه اشتغال صنایع دستی داشته ‌است، که در راستای پایداری و برون رفت از مشکلات پیش آمده مخصوصا بحران کرونا نیازمند نگاه توسعه‌ای، تسهیلات مستقل کشوری و ایجاد بازارچه‌های مخصوص توزیع و فروش محصولات صنایع دستی است.

تاجمیری، با بیان این‌که شاهین شهر دارای رتبه ‌اول استان از شاخص رشد جمعیتی است، خاطرنشان کرد: شاخص رشد سالانه جمعیت استان  ۹۷ صدم درصد است و شهرستان شاهین‌شهر و میمه نرخ رشد جمعیت ۳.۶۱درصد و رتبه اول شهرنشینی در استان را دارد، که نیازمند نگاه درون شهرستانی برای ایجاد اشتغال و جذب سرمایه‌گذاری در این حوزه است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

"رکنا" مستحق تخفیف دانسته نشد

ی جولای 26 , 2020
سخنگوی هیات منصفه مطبوعات گفت: جلسه رسیدگی به پرونده مدیران مسئول سایت “رکنا” و “راه دانا” امروز در شعبه سوم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی کاشانکی برگزار شد. احمد مومنی راد در گفت‌وگو با ایسنا درباره جلسه امروز دادگاه مطبوعات گفت: در این جلسه به پرونده مسعود […]

سردبیر

جانی واتسون

ما عاشق وردپرس هستیم و برای گسترش وردپرس بین فارسی زبانان سراسر دنیا، از سال ۱۳۹۰، فعالیت خود را به‌طور جدی آغاز نمودیم و همواره برای افزایش یادگیری همزبان های عزیزمان در سراسر دنیا، برنامه های آموزشی و محصولات ویژه آماده می‌‌نماییم.

دسترسی سریع