امیر کویت فردا عازم آمریکا می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر، خبرگزاری کویت اعلام کرد که امیر این کشور فردا عازم آمریکا می شود.

بر اساس گزارش این خبرگزاری؛ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت پس از عملیات جراحی موفقیت آمیز، فردا (پنجشنبه) برای تکمیل روند درمانی، عازم آمریکا خواهد شد.

وضعیت مبهم سلامتی امیر کویت طی روزهای اخیر موجب شده است تا گمانه زنی ها پیرامون شخصیت‌هایی که ممکن است پس از درگذشت وی به عنوان جانشین او منصوب شوند، افزایش یابد. امیر ۹۱ ساله کویت اخیراً در بیمارستان بستری شد اما دفتر وی اعلام کرد که او یک عمل جراحی را به صورت موفقیت آمیز پشت سر گذاشته است.

واقعیت آن است که وضعیت جسمانی امیر کویت موجب نگرانی در دربار پادشاهی شده است؛ کما اینکه برخی کشورهای عربی نیز نسبت به وضعیت امیر کویت نگران شده اند. طبق آخرین اخبار و گزارش ها، امیر ۹۱ ساله کویت در حال حاضر از مشکلات جسمانی بسیاری نظیر مشکلات قلبی و مشکلات تنفسی رنج می بَرَد. درست به همین دلیل است که او در بیمارستان بستری شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت.

با وخامت یافتن وضعیت جسمانی امیر کویت گمانه زنی ها پیرامون جانشینان احتمالی وی آغاز شده است. پس از خروج او از کویت و بستری شدنش در آمریکا برای عمل جراحی، اختیارات امیر کویت به صورت موقت به برادر و ولیعهدش یعنی «شیخ نواف» سپرده شد تا او در غیاب «صباح الاحمد جابر الصباح» تصمیمات سیاسی، اقتصادی و امنیتی فوری را اتخاذ کند.

رسانه های مختلف اعتقاد دارند در صورتی که اتفاقی برای امیر کویت رخ دهد و او جان خود را از دست بدهد، بیشترین شانس برای تصاحب جایگاه وی متعلق به «شیخ نواف» است. از آنجایی که «شیخ نواف» از لحاظ جسمانی نیز مشکلی ندارد و قادر به اداره امور کشور است، بنابراین بیش از دیگران از شانس نشستن بر کرسی پادشاهی برخوردار است. البته ممکن است در نهایت بنا بر برخی دلایل پزشکی وی از رسیدن به این جایگاه باز بماند.

این نکته را نیز باید در نظر گرفت که در صورت درگذشت امیر کویت، جانشین وی بلافاصله تعیین نمی شود زیرا مشورت ها و رایزنی ها میان خاندان «الصباح» شاید هفته ها به طول بیانجامد. از آنجایی که شیخ نواف برادر امیر کویت ۸۴ سال دارد بنابراین در صورت تکیه زدن بر جایگاه برادرش به نظر نمی رسد که بتواند مدت زیادی حکمرانی کند. به طور کلی روند تعیین جانشین امیر کویت جنجال آفرین نخواهد بود اما قطعاً به طول خواهد انجامید.

این احتمال نیز وجود دارد که نایب‬ رئیس گارد ملی کویت یعنی «مشعل الاحمد» به عنوان ولیعهد انتخاب شود اما تا این لحظه هیچ چیزِ قطعی وجود ندارد و نمی توان با قطعیت از اتفاقاتی که ممکن است رخ دهد، سخن گفت. آنچه که واضح به نظر می رسد این است که وضعیت جسمانی وخیم امیر کویت نگرانی سران برخی کشورها از جمله عربستان را به دنبال داشته است. پس از بستری شدن امیر کویت در بیمارستان سران سعودی چند مرتبه در تماس تلفنی با وی جویای حال او شدند.

در همین حال، کویت همپیمان واشنگتن نیز محسوب می شود و در دوران حکمرانی شیخ الصباح این کشور روابط مستحکمی را با آمریکا داشته است. آمریکایی ها روابط نظامی گسترده ای با کویت دارند. افزون بر این، چندین پایگاه نظامی متعلق به آمریکا در کویت وجود دارد. بنابراین بدیهی است که آمریکایی ها نیز همچون برخی سران عرب نگران وضعیت سلامتی امیر کویت در برهه کنونی باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

انتشار بیانیه هیات انتخاب نمایشگاه «مرتضی ممیز هنر به مثابه حرفه»

چ جولای 22 , 2020
به گزارش خبرنگار مهر، «هفته گرافیک» هر سال در اردیبهشت ماه و همزمان با روز جهانی دیزاین با برگزاری برنامه‌های مختلف در خانه هنرمندان ایران برپا می‌شد اما امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا و شرایط قرنطینه، برنامه‌های این هفته برگزار نشد. هر ساله شورای جهانی دیزاین (ایکو- دی) در […]

سردبیر

جانی واتسون

ما عاشق وردپرس هستیم و برای گسترش وردپرس بین فارسی زبانان سراسر دنیا، از سال ۱۳۹۰، فعالیت خود را به‌طور جدی آغاز نمودیم و همواره برای افزایش یادگیری همزبان های عزیزمان در سراسر دنیا، برنامه های آموزشی و محصولات ویژه آماده می‌‌نماییم.

دسترسی سریع