تولید سالانه ۲.۵ میلیون اصله نهال در استان سمنان

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: سالانه ۲.۵ میلیون اصله نهال در استان سمنان تولید می‌شود.

به گزارش ایلنا از سمنان، مهدی قرائیان اظهار داشت: ۲۷ نهالستان دارای مجوز در استان حدود ۲.۵ میلیون اصله نهال استاندارد در استان تولید می‌کند.

وی افزود: این نهال‌ها شامل ارقام مناسب و مقاوم زردآلو، بادام دیر گل، پسته، انگور، انار، انجیر، گردو دیر گل بوده که نیاز باغداران استان را تأمین و علاوه بر آن به سایر استان‌ها نیز ارسال می‌شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان خاطرنشان کرد: تولید نهال استاندارد در استان باهدف توسعه نهالستان‌ها برای تولید نهال گواهی‌شده ایجاد باغ مادری استاندارد در دستور کار استان قرار گرفته است.

قرائیان گفت: در حال حاضر مجوز باغ مادری پسته با پیگیری سازمان جهاد کشاورزی استان و توسط مؤسسه ثبت و گواهی بذر و نهال کشور صادر و در سطح ۳ هکتار احداث شد و همچنین مراحل اخذ مجوز و احداث باغ مادری زردآلو، بادام و انگور نیز در دست اقدام است.

وی درباره اجرای سیستم‌های آبیاری تحت‌فشار در باغات نیز گفت: در سال گذشته با کمک بخش مدیریت آب‌وخاک در ۱۵۴۵ هکتار با سیستم آبیاری تحت‌فشار اجرا شد و مجموعاً سطح باغات مجهز به سیستم آبیاری تحت‌فشار به بالغ به ۱۸۰۰۰ هکتار رسید.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان افزود: پیگیری امورات بیمه باغات در قالب ستاد بیمه محصولات کشاورزی استان نیز در دستور کار بوده و حدود ۱۲ هزار و ۲۶۰ هکتار از باغات استان بیمه بوده که به نسبت کل سطح بارور حدود ۴۶۰۰۰ هکتار در سطح کشور قابل‌ملاحظه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

پیرلو می‌تواند روی نیکمت بیانکونری بنشیند؟

س سپتامبر 15 , 2020
پیرلو جواز حضور روی نیمکت یوونتوس را کسب کرد. به گزارش ایلنا، آندره‌آ پیرلو سرمربی جدید یوونتوس در روز دوشنبه با حضور در کمپ کوورچیانو و دفاع از پایان‌نامه‌ خود، توانست مدرک مربیگری حرفه‌ای یوفا را دریافت کند تا به این ترتیب مشکلی برای همراهی یووه در هفته نخست سری‌آ […]

سردبیر

جانی واتسون

ما عاشق وردپرس هستیم و برای گسترش وردپرس بین فارسی زبانان سراسر دنیا، از سال ۱۳۹۰، فعالیت خود را به‌طور جدی آغاز نمودیم و همواره برای افزایش یادگیری همزبان های عزیزمان در سراسر دنیا، برنامه های آموزشی و محصولات ویژه آماده می‌‌نماییم.

دسترسی سریع