در لیلة‌القدر، استغفار در راس دعاها است

ایسنا/خوزستان یک مدرس حوزه و دانشگاه گفت: برخی مواقع به اشتباه لیلة‌القدر، شب‌های قدر عنوان می‌شود در حالی که ما یک شب قدر داریم اما منظور این است که احتمال دارد یکی از این شب‌ها شب قدر باشد.

حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن حسن‌زاده با اشاره به سوره‌های موجود در قرآن کریم درباره شب قدر در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: شب قدر تنها به انسان‌ها مربوط نیست و متعلق به تمام عالم هستی است و آنچه در این عالم تحقق می یابد در شب قدر رقم می‌خورد.

این مدرس حوزه و دانشگاه گفت: نزول قرآن در شب قدر رقم خورد اما واقعه‌ای که هر سال ادامه دارد این است که ملائکه بر انسان کامل و در این زمان بر امام زمان (عج) نازل می‌شوند و امور عالم را به امضای حضرت می‌رسانند.

حسن‌زاده با بیان اینکه استغفار در راس دعاها است گفت: در این شب باید نگاهی به گذشته و نگاهی به آینده داشته باشیم. با نگاه به گذشته قصور و کوتاهی‌های گذشته را به یاد آوریم و توبه کنیم. همچنین نسبت به آینده با توکل بر خدا، باید مراقبه و محاسبه‌ای داشته باشیم.

وی بیان کرد: در روایات آمده است که ابتدای سال، شب قدر است؛ ابتدای سال برای تمام انسان‌ها و به ویژه برای اهل ایمان، شب قدر است. بنابراین عبادات، راز و نیاز و مناجات در این شب بسیار مهم است. یکی از مهمترین عبادت‌ها تفکر است و در آیات قرآن بر اندیشه و تفکر تاکید شده است.

او با بیان اینکه باید از خداوند بخواهیم عقلانیت بر شهوت و غضب غلبه پیدا کند، گفت: طبق گفته امام (ره) ماه رمضان ماهی است که باید از هوای نفسانی نجات پیدا کنیم و تا زمانی که هوای نفس در انسان وجود دارد امکان ندارد خداوند انسان را به درجات بالا برساند.

حسن‌زاده با اشاره به گسترش شیوع ویروس کرونا در خوزستان تصریح کرد: این مساله موجب شد مردم خوزستان از برگزاری مراسم عمومی که در دیگر استان‌ها برگزار شده محروم شوند که امیدواریم با دعا کردن و همچنین رفتار اجتماعی صحیح در زمینه کنترل این ویروس کمک کنیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

برگزاری اولین جلسه دفاع مجازی پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران

پ مه 14 , 2020
نخستین جلسه دفاع مجازی پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران در مقطع دکتری برگزار شد. به گزارش ایسنا، با توجه به شیوع بیماری کووید ۱۹ و لزوم رعایت طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، نخستین جلسه دفاع مجازی این پردیس در مقطع دکتری، اردیبهشت ماه جاری برگزار شد. بر اساس اعلام دانشگاه تهران، سید ابوالفضل […]

سردبیر

جانی واتسون

ما عاشق وردپرس هستیم و برای گسترش وردپرس بین فارسی زبانان سراسر دنیا، از سال ۱۳۹۰، فعالیت خود را به‌طور جدی آغاز نمودیم و همواره برای افزایش یادگیری همزبان های عزیزمان در سراسر دنیا، برنامه های آموزشی و محصولات ویژه آماده می‌‌نماییم.

دسترسی سریع