ریشه اصلی ناامنی در منطقه و عراق حضور نامشروع آمریکا است

به گزارش خبرگزاری مهر، دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان بعدازظهر امروز با مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق دیدار و پیرامون آخرین تحولات سیاسی و امنیتی منطقه به ویژه روند مبارزه با تروریسم و جریان های حامی آن و  پرونده های امنیتی مشترک گفتگو کرد.

در این دیدار دریابان شمخانی با تبیین اقدامات خباثت آمیز، تروریستی و ناامن ساز آمریکا، تشریک مساعی کشورهای منطقه برای خروج هر چه سریع تر آمریکای شرور را ضرورتی اجتناب ناپذیر برای تقویت صلح و ثبات در منطقه دانست.  

دبیر شورای عالی امنیت کشورمان با اشاره به سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران در دفاع از سیادت و حاکمیت دولت عراق بر عزم کشورمان در توسعه همه جانبه روابط با دولت و ملت دوست و برادر عراق تاکید کرد.

شمخانی با اشاره به  اقدامات دولت عراق برای تقویت امنیت مرز ها، تسریع در اجرای توافقات دو کشور به ویژه در حوزه های اقتصادی را حائز اهمیت و به نفع منافع دو کشور ارزیابی کرد.

وی همچنین با استقبال از تلاش های دیپلماتیک عراق برای ایجاد امنیت منطقه ای و رفع تنش و اختلاف میان همسایگان خاطر نشان کرد: راه حل قطعی برون رفت منطقه از بحران  ناامنی و تروریسم، همکاری و اتحاد همه کشورهای منطقه بدون حضور و دخالت نیروهای بیگانه است.

شمخانی با محکومیت شدید  اقدامات مسلحانه و تروریستی عناصر ضدانقلاب وابسته در اقلیم کردستان، تصریح کرد: از دولت عراق انتظار داریم از ادامه اینگونه اقدامات ضد امنیتی که منافع دو کشور را هدف گرفته است با قاطعیت جلوگیری کند.  

دبیر شورای عالی امنیت ملی پیگیری سیاسی – حقوقی پرونده ترور سردار قاسم سلیمانی و مهندس ابو مهدی تا رسیدن به محاکمه و مجازات عاملین اصلی و فرعی آن را خواست دو ملت ایران و عراق ذکر کرد و افزود: تشریک مساعی و اقدام مشترک دو کشور در این زمینه می تواند ضمن تسریع در روند پیگیری پرونده، عامل بازدارنده ای برای جلوگیری از تکرار اینگونه اقدامات شرارت آمیز باشد.

در این دیدار نخست وزیر عراق نیز طی سخنانی بر اهمیت تقویت و گسترش روابط ایران و عراق به ویژه در حوزه های اقتصادی و امنیتی تاکید کرد.

وی با قدردانی از حمایت های همه جانبه دولت و ملت ایران در دفاع از حاکمیت ملی و مردم عراق به ویژه در دوران سخت مبارزه با داعش اتحاد دو ملت و روابط راهبردی  ایران و عراق استحکام بخش امنیت و رفاه دو کشور و منطقه ذکر کرد و افزود: دولت و ملت عراق هیچگاه حمایت ها و ایستادگی ملت ایران در کنار عراق را که با خون بهترین عزیزانش عجین شده است فراموش نمی کند

وی تصریح کرد: در کنار همکارهای گسترده امنیتی و نظامی برای عبور ایران از چالش های اقتصادی در کنار  دولت و ملت دوست و برادر ایران ایستاده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

۱۲۲ مرکز مشاوره پیش از ازدواج در استان تهران فعالیت دارد

س جولای 21 , 2020
به گزارش خبرنگار مهر، شکرالله حسن بیگی عصر سه شنبه در حاشیه برگزاری مراسم ستاد ساماندهی امور جوانان که با حضور انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از فردا هفته ازدواج آغاز می‌شود و دستگاه‌ها برنامه‌های خود را ارائه دادند. حسن بیگی افزود: مورد […]

سردبیر

جانی واتسون

ما عاشق وردپرس هستیم و برای گسترش وردپرس بین فارسی زبانان سراسر دنیا، از سال ۱۳۹۰، فعالیت خود را به‌طور جدی آغاز نمودیم و همواره برای افزایش یادگیری همزبان های عزیزمان در سراسر دنیا، برنامه های آموزشی و محصولات ویژه آماده می‌‌نماییم.

دسترسی سریع