سفرهای الکاظمی به معنی میانجیگری نیست/ دیپلمات‌های ایران و عربستان تجربه لازم برای خروج از شرایط کنونی را دارند

رییس دفتر رییس جمهوری گفت:‌ما علاقمند هستیم روابطمان با همه همسایه ها روابط خوبی باشد و هر زمان عربستان آمادگی داشته باشد دیپلمات‌های ایران و عربستان تجربه لازم را برای خروج روابط تهران-ریاض از شرایط کنونی دارند.

به گزارش ایلنا، «محمود واعظی» در حاشیه دیدار و گفت و گوی رییس جمهوری و نخست وزیر عراق در جمع خبرنگاران گفت: شرایط امروز منطقه بسیار حساس است و با توجه به اینکه دولت جدید عراق شکل گرفته و با قدرت بر امور مسلط می‌شود که بسیار مهم است.

واعظی با بیان این که این نخستین سفر نخست وزیر عراق به ایران است، اظهار داشت: روابط ما با عراق صرفا روابط سیاسی، امنیتی و یا فرهنگی نیست، بلکه روابطی برخوردار از همه ابعاد است.

وی خاطرنشان کرد: آنچه در دیدار با رییس جمهوری مطرح شد نشان می‌دهد الکاظمی مصمم است روابط با تهران در همه ابعاد انسجام بیشتری پیدا کند و توافقاتی که در گذشته میان روسای جمهور دو کشور که هم در تهران و هم در بغداد انجام شده است عملیاتی شود که هر دو مقام در مصاحبه مطبوعاتی خود به آن تاکید کردند.

رییس دفتر رییس جمهوری تاکید کرد: در این سفر و ملاقات میان رییس جمهوری و نخست وزیر عراق حجم مبادلات تجاری و اقتصادی  ٢٠ میلیارد دلاری هدف‌گذاری شد که  این هدف گذاری برای گسترش روابط تجاری، صادرات خدمات فنی و مهندسی دو کشور بسیار مهم است.

واعظی روابط فرهنگی و دینی دو کشور و همچنین ارتباطی که با مرجعیت وجود دارد را در سطح بسیار خوبی ارزیای کرد و گفت: در این سفر درباره روابط سیاسی و  موضوعاتی که در منطقه وجود دارد بحث و تبادل نظر شد.

وی با بیان اینکه ایران جزو اولین کشورهایی است که با شیوع کرونا مواجه شد و تجربیات خوبی در این زمینه کسب کرده است، اظهارداشت: در این دیدار درباره شیوع کرونا و نحوه همکاری برای مقابله با آن گفت وگو و مقرر شد این تجربیات، دستاوردهای ایران و همچنین دارو و تجهیزات را به عراق منتقل کنیم.

رییس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه مقابله با کرونا زمینه خوبی را برای همکاری ایجاد کرده است، خاطرنشان کرد: متاسفانه در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که بحران‌های مختلفی در آن وجود دارد عراق همواره به عنوان یک کشور عربی میان کشورهای عربی نقش آفرین بوده  و با توجه به روابط نزدیکی که با ایران دارد، می‌تواند قوت و قدرت خود را افزایش دهد تا با کمک یکدیگر صلح و ثبات و امنیت را در منطقه پیرامون برقرار کنیم و امروز مذاکرات و توافقات خوبی در این زمینه انجام شد.

واعظی افزود: مذاکرات دو ساعت و نیم سران دو کشور نقطه عطفی در روابط خوب ایران و عراق ایجاد کرد و بعد از این سفر هم حجم روابط و هم رفت و آمدها و استحکام روابط سیاسی و امنیتی تهران – بغداد افزایش پیدا خواهد کرد.

وی همچنین درباره میانجیگری عراق میان تهران – ریاض و یا تهران – واشنگتن گفت: آقای الکاظمی در ابتدای کار خود علاقه مند هستند با کشورهای همسایه ارتباط خوبی داشته باشند همانطور که به تهران سفر کردند به کشورهای همسایه دیگر هم سفر خواهند کرد که سفر وی به عنوان میانجیگری نیست.

رییس دفتر رییس جمهوری گفت: روابط  ایران و عراق فراتر از آن است که یک موضوع میانجیگری باعث سفر شود. ما با عراق ١۴۵٠ کیلومتر مرز مشترک و سوابق گسترده فرهنگی تاریخی و دینی عمیق داریم و آن قدر موضوعات جذاب در روابط تهران بغداد وجود دارد که مسأله میانجیگری نیست.

واعظی یادآورشد: ما همواره اعلام کردیم که علاقه مند هستیم که روابط مان با همه همسایه‌ها از جمله عربستان یک روابط خوب باشد و هر وقت زمان آن برسد و عربستان آمادگی داشته باشد طبیعی است برای راه‌های خروج روابط تهران -ریاض از حالت کنونی هم دیپلمات ایران و هم دیپلمات‌های عربستان تجربه لازم را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

دستگیری سارقان محتویات داخل خودرو در بندر ماهشهر

س جولای 21 , 2020
فرمانده انتظامی شهرستان بندر ماهشهر، از شناسایی و دستگیری سه سارق حرفه‌ای محتویات داخل خودرو خبر داد. به گزارش ایلنا از خوزستان و به نقل از روابط عمومی نیروی انتظامی استان، سرهنگ رضا پاپی ضمن تائید این خبر، اظهار کرد: در پی وقوع چند فقره سرقت از محتویات داخل خودرو […]

سردبیر

جانی واتسون

ما عاشق وردپرس هستیم و برای گسترش وردپرس بین فارسی زبانان سراسر دنیا، از سال ۱۳۹۰، فعالیت خود را به‌طور جدی آغاز نمودیم و همواره برای افزایش یادگیری همزبان های عزیزمان در سراسر دنیا، برنامه های آموزشی و محصولات ویژه آماده می‌‌نماییم.

دسترسی سریع