صهیونیست‌ها می‌خواهند عدم مشروعیتشان را برطرف کنند اما نمی‌توانند

به گزارش خبرگزاری مهر، ابوالفضل ظهره‌وند سفیر سابق ایران در افغانستان و ایتالیا در برنامه یک روز تازه شبکه ۵ سیما، اظهار داشت: طرح ترامپ برای تغییر منطقه و تعیین نقشه جدید مسبوق به سابقه است اما صهیونیست‌ها به دلیل اینکه مهمترین مساله آنها عدم مشروعیت در منطقه است تلاش دارند با کشورهای منطقه ارتباط شفاف داشته باشند و برخی کشورهای کم‌قدمت‌تر از آنها نیز در این مسیر تصمیم گرفتند این رژیم خبیث را همراهی کنند. آمریکا از دوره بوش می‌خواست نقشه ژئوپلیتیک منطقه تغییر کند و برای همین جنگ‌های نیابتی توسط طالبان، داعش و القاعده راه انداخت. اکنون هم این روند ادامه دارد و دارید نمونه آن را در یمن می‌بینید. مجموع اینها را برای ایجاد به اصطلاح خودشان «خاورمیانه جدید» انجام دادند.

وی افزود: آمریکا وقتی با قدرت نوظهوری مثل جمهوری اسلامی مواجه می‌شود که مانع رسیدن او به اهداف منطقه‌ای و نیات شومش است این رفتار را بر می‌گزیند. کشورها در قرن معاصر اگر قرار باشد منافع ملی خود را تنها در جغرافیای طبیعی‌شان تعریف کنند درجا می‌زنند. امروز بزرگترین چالش برای کشورهای بین‌المللی مساله سهم بازار است. چالش آمریکا و چین بر سر سهم بازار است و تعارض اتحادیه اروپا و ترامپ هم همینطور است.

ظهره‌وند خاطرنشان ساخت: اینکه اعلام می‌کنند که چین تا سال ۲۰۲۳ قدرت اول اقتصادی جهان می‌شود و سهم یوان در اقتصاد جهانی که الان دو درصد است تا سال ۲۰۳۰ ده درصد می‌شود یعنی فشار روی پول مسلط دلار و یورو. همین موضوع یعنی جابه‌جایی قدرت و چینی که شما ۴۰ سال پیش می‌دیدید بزرگترین مساله آن تأمین غذای مردم بوده امروز بعد از چهل سال توریسم اول جهان شده است. قدرت جهانی از غرب به شرق می‌آید. الان قدرت‌ها تقسیم شده است و باید از ایالت متحده پرسید در خلیج‌فارس ۹ هزار کیلومتر آنطرف‌تر از مرزهایش چه می‌خواهد؟ قطعاً آنها برای کمک به افغانستان، عراق و سوریه که نیامده‌اند؛ تنها آمده‌اند منابع را ببرند.

عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان در پایان گفت: حکمرانی برای پیشرفت به شدت مهم است، حکمرانی یعنی مواجهه مستمر با مسائل کهنه و نو. درایت یک حکومت خوب؛ در حل و فصل بهتر این مسائل در کوتاه‌ترین زمان و کمترین هزینه است. اینکه حکمرانی آمده و بقیه بادش بزنند فقط در جهان سوم است اما حکمرانی یعنی هر دم از این باغ بری می‌رسد و آماده باشد. برای آینده مشترک که همه سهمی در بازار داشته باشند باید حکمران‌ها قدرتمند باشند. هوشمندی ماست در زمانی که قدرت در حال جابه‌جایی است موقعیت خودمان را ارتقا بدهیم. کشوری که خودش را تعریف کرد موفق است و نباید بگذاریم دیگران ما را تعریف کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

قاتل جوان ۲۰ ساله یاسوجی دستگیر شد

چ سپتامبر 16 , 2020
به گزارش خبرگزاری مهر، سعید بالش زر افزود: قاتل متواری به همراه پنج نفر از همدستانش توسط کارآگاهان پلیس آگاهی کهگیلویه و بویراحمد و استان فارس دستگیر شد. وی بیان داشت: در پی دریافت خبری مبنی بر وقوع یک فقره درگیری منجر به قتل در شهر یاسوج، موضوع ضمن هماهنگی […]

سردبیر

جانی واتسون

ما عاشق وردپرس هستیم و برای گسترش وردپرس بین فارسی زبانان سراسر دنیا، از سال ۱۳۹۰، فعالیت خود را به‌طور جدی آغاز نمودیم و همواره برای افزایش یادگیری همزبان های عزیزمان در سراسر دنیا، برنامه های آموزشی و محصولات ویژه آماده می‌‌نماییم.

دسترسی سریع