عادی پنداری کرونا توسط مردم عامل اوج‌گیری دوباره کرونا/۲۵ استان کشور درحال حاضر در وصعیت قرمز

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، عادی پنداری ویروس کرونا توسط مردم را عامل اصلی اوج‌گیری این بیماری ارزیابی کرد و گفت: ۲۵ استان کشور درحال حاضر در وصعیت قرمز قرار دارند.

به گزارش ایلنا، کیانوش جهانپور روز یکشنبه در یازدهمین نشست ارزیابی فرصت‌های بیماری کرونا در سالن پیامبر اعظم(ص) وزارت کشور با تاکید بر اینکه عادی پنداری عامل اصلی اوج گیری دوباره کرونا در کشور بود، گفت: اگر پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک و فاصله گذاری فیزیکی به خوبی رعایت نشود، شاهد شیوع بیشتر این بیماری در کشور در ماه‌های آینده خواهیم بود.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه در موج اول کرونا در ۳۰ بهمن ماه وجود این بیماری در کشور محرز شد، اظهار کرد: از آن زمان شاهد هماهنگی های خوب بین بخشی میان دستگاه‌ها و مهم‌تر از همه همراهی و مساعدت مردم و مشارکت اجتماعی وسیع بودیم.

جهانپور ادامه داد: البته همزمان شدن این ایام با تعطیلات عید نوروز و محدودیت‌های جاده ای و مسافرتی که در کشور اعمال شد، همگی دست به دست هم داد تا توفیق نسبی در مدیریت این بیماری در کشور حاصل شود.

وی یادآور شد: در همین ماه‌های فروردین و اردیبهشت با مدیریت خوبی که در کشور اتفاق افتاد به میانگین مرگ کمتر از ۵۰ نفر در روز هم رسیدیم.

جهانپور با اشاره به تداوم این وضعیت تا عید فطر، تصریح کرد: با آغاز تعطیلات عید فطر و ۱۴ و ۱۵ خردادماه شاهد افزایش موج سفرها و کاهش محدودیت‌ها در کشور بودیم و به دنبال آن بازگشایی مشاغل، صنوف و اماکن بدون رعایت مطلوب توصیه‌ها و پروتکل‌های بهداشتی، روند صعودی بیماری کرونا در کشور را موجب شد.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت یادآور شد: بازگشایی‌ها و رفع محدودیت‌ها لاجرم و ناگزیر بود تا چرخ اقتصادی کشور هم به حرکت در بیاید. اما اتفاق مهمی که بعد از بازگشایی‌ها افتاد، عادی پنداری کرونا در کشور  و این تصور غلط بود که بیماری کرونا مهار شده است.

جهانپور خاطرنشان کرد: نتیجه این عادی پنداری در سیر صعودی کرونا، نخست در استان های کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، خوزستان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان خود را نشان داد و تعداد مبتلایان در این استان ها به طرز چشمگیری افزایش یافت.

وی با بیان اینکه اکنون در میانه فصل دوم بیماری کرونا هستیم،  گفت: ۲۵ استان کشور در وضعیت قرمز هستند و در بین این استان‌ها، وضعیت خراسان رضوی اکنون حادتر از بقیه استان‌هاست.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با اشاره به پویش ملی «من ماسک می زنم»  اشاره کرد و گفت: شروع این پویش از هفتم تیرماه با بیانات مقام معظم رهبری(مدظلع تعالی) بود که بعد از توصیه های رهبری، اشتیاق بالایی در جامعه در استفاده از ماسک ایجاد شد.

جهانپور با بیان اینکه طبق قرائن و شواهد پزشکی،  بیماری کرونا در ایران و جهان تا زمان نامعلومی ادامه دارد، افزود: برای تداوم مبارزه با این بیماری البته نیازمند حفظ روحیه و انگیزه کادر پزشکی هستیم.

وی در این باره افزود: در نظر داریم در شهریورماه و پاییز که روزهای بزرگداشت پزشکان و داروسازان و متعاقبا پرستاران هست، مراسم و بزرگداشت برای این فعالان این عرصه در خلال پویش ملی همدلی با مدافعان سلامت برگزار کنیم.

جهانپور،   تنها راهکار مبارزه با این بیماری را رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اقدامات حفاظتی نظیر استفاده از ماسک برشمرد که طبق استنادات علمی تا ۷۵ درصد احتمال ابتلا را کاهش می دهد و البته توفیق آن منوط به رعایت همگانی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

بازنشستگان آینده هم مشمول همسان‌سازی‌ حقوق می‌شوند/ افزایش حق مسکن از ابتدای سال محاسبه شود

ی جولای 26 , 2020
دبیر اجرایی خانه کارگر همدان گفت: همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نه فقط برای بازنشستگان فعلی بلکه برای کسانی که در آینده نیز بازنشسته می‌شوند، اجرا می‌شود.  به گزارش خبرنگار ایلنا، چنگیز اصلانی که مهمان این هفته برنامه کارگر ایرانی بود در ابتدا به بحث مشاغل سخت و زیان‌آور پرداخت و عنوان […]

سردبیر

جانی واتسون

ما عاشق وردپرس هستیم و برای گسترش وردپرس بین فارسی زبانان سراسر دنیا، از سال ۱۳۹۰، فعالیت خود را به‌طور جدی آغاز نمودیم و همواره برای افزایش یادگیری همزبان های عزیزمان در سراسر دنیا، برنامه های آموزشی و محصولات ویژه آماده می‌‌نماییم.

دسترسی سریع