محفل مجازی ادبی «گلشن کردستانی» میزبان شعرا و نویسندگان کردستانی شد

محفل مجازی ادبی «گلشن کردستانی» میزبان شعرا و نویسندگان کردستانی شد

ایسنا/کردستان مراسم افتتاح محافل ادبی استان با عنوان «محفل ادبی گلشن کردستانی» با حضور علاقه‌مندان و اهالی فرهنگ و ادب استان به صورت مجازی برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استانگفت: شناسایی و استفاده از ظرفیت های فعالان عرصه شعر و ادب برکات فراوانی در حوزه فرهنگی کشور دارد.
محمد خدومی در ابتدای جلسه ضمن تقدیر از بانیان راه اندازی محافل ادبی در این نهاد فرهنگی، اظهار کرد: حمایت از گسترش جریان‌های ادبی، با همراهی شاعران و نویسندگان این حوزه در کشور و به تبع آن در استان کردستان امری ضروری بود که خوشبختانه کتابخانه‌های عمومی به صورت اصولی در حال انجام آن است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان با اشاره به اینکه ساماندهی فعالان حوزه شعر و ادب به ارتقای شاخص فعالیت های فرهنگی منجر می شود، افزود: کردستای در این عرصه از استان های سرآمد در کشور است و این مهم نیز در بیانات مقام معظم رهبری در فرهنگی نامیدن استان عنوان شده است.
وی با بیان اینکه سیدمحمود گلشن کردستانی از مفاخر و بزرگان استان کردستان به شمار می رود، گفت: محافل ادبی زمینه مناسبی برای معرفی بزرگان عرصه ادبیات کشور است و باید از این حرکت اصولی به عنوان یک فرصت مهم با محوریت کتابخانه های عمومی بهره گرفته شود.    
نغمه مستشارنظامی، دبیر محافل ادبی کشور نیز ضمن تشکر و تقدیر از زحمات و تلاش‌های بانیان راه اندازی محافل ادبی در نهاد کتابخانه های عمومی کشور، عنوان کرد: این اقدام سرمنشاء اتفاقات و رویدادهای خوبی در عرصه شعر و ادب خواهد بود.
وی گفت: کردستان از استان های ادب پرور است و امیدواریم با راه اندازی محافل ادبی ظرفیت های ناشناخته استان شناسایی شود و استعدادهای آن بیش از پیش شکوفا گردد.
دبیر محافل ادبی کشور بر لزوم توجه به پیشکسوتان در محافل ادبی تاکید کرد و افزود: همچنین استفاده از آثار و تجربیات بزرگان شعر و ادب در استان های مختلف با محوریت کتابخانه های عمومی امری قابل توجه و تاثیرگذار است.  
گفتنی است؛ سیدمحمود گلشن کردستانی 27 دی‌ماه سال 1309 در سنندج متولد شد، تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش سنندج پشت سر گذاشت و تحصیلات متوسطه را در تهران به پایان رساند سپس به استخدام وزارت فرهنگ درآمد و ضمن خدمات فرهنگی و آموزشی، به تحصیل خود در شیراز ادامه داد و از دانشکده‏‌ ادبیات در رشته‏‌ی ادبیات فارسی فارغ‌التحصیل شد چندی در دبیرستان‏‌های شیراز، همدان و تهران به تدریس اشتغال داشت، او پس از انقلاب اسلامی نیز با شورای شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدای جمهوری اسلامی همکاری داشت.
گلشن از سال 1330 به سرودن شعر پرداخت و در سال 1333 به محافل ادبی تهران راه یافت و در انجمنی به ریاست محمدعلی ناصح شرکت کرد.
شعرهای گلشن معمولا در روزنامه‏‌های کردستان از جمله «ندای غرب»، «زاگرس» و «سنندج» به چاپ می‌رسید؛ او بیش‌تر در قالب غزل شعر می‌گفت.
این شاعر به غیر از سرودن شعر، به نقاشی هم علاقه داشت و در این زمینه نیز فعال بود؛ او در طول دوره‌ فعالیت ادبی خود با چند انجمن ادبی از جمله انجمن ادبی صائب همکاری داشت و شعرهایش در نشریه‌ی انجمن صائب منتشر می‌شد.
«گلبانگ»، «تندر» و «توفان» (حوزه‌ی هنری 1377)، دفتری از «گزیده‌ی ادبیات معاصر»، نیستان 1379، از آثار منتشرشده‌ این شاعر هستند.
سیدمحمود گلشن کردستانی بعد از تحمل یک دوره بیماری قلبی چندساله در دی‌ماه سال 1371 درگذشت.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

قانون تسهیل ازدواج به شکل کامل اجرا نمی شود

پ جولای 23 , 2020
ایسنا/قم وی در بیان قانون تسهیل ازدواج عنوان کرد: این قانون در بر دارنده تمامی خدماتی است که نهادها و سازمان های مختلف باید در زمینه تسهیل ازدواج جوان همچون در نظر گرفتن وام ازدواج، مسکن، شغل انجام دهند اما متاسفانه علیرغم اینکه سال ها از تصویب این قانون گذشته […]

سردبیر

جانی واتسون

ما عاشق وردپرس هستیم و برای گسترش وردپرس بین فارسی زبانان سراسر دنیا، از سال ۱۳۹۰، فعالیت خود را به‌طور جدی آغاز نمودیم و همواره برای افزایش یادگیری همزبان های عزیزمان در سراسر دنیا، برنامه های آموزشی و محصولات ویژه آماده می‌‌نماییم.

دسترسی سریع