معاون میراث فرهنگی تاکید کرد: وزارتخانه پیگیر وقفِ دماوند

معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور تاکید کرد: پیگیری وضعیت موضوع وقف دماوند در دستور کار وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار دارد.

به گزارش ایسنا، با انتشار نخستین خبرها از رو شدنِ سندی که می‌گفت بخشی از کوه دماوند وقف شده است، نخست سازمان اوقاف در بیانیه‌ای اعلام کرد که «کوه دماوند جزو اراضی انفال است و منطقا طبق قاعده فقهی لا وقف الا فی ملک قابلیت ملکیت و به تبع آن وقف شدن را ندارد.»

اما از سوی دیگر تاکید کرد که «موقوفه ملار مربوط به قریه و مراتع ملار است که تاریخچه آن به حدود ۹۰ سال پیش بازمی‌گردد. به دلیل اینکه این موقوفه به تملک پهلوی اول درآمده بود در سال ۱۳۲۳ در دادگاه به وقفیت برگشته و در سال ۱۳۷۴ نیز در شعبه ۲۹ دیوان عالی کشور وقفیت پلاک ۶۸و ۶۹ اصلی بخش  ۷ لاریجان محرز شده و متعاقبا در سال ۱۳۸۴پس از طی تشریفات قانونی ثبت املاک، پلاک های فوق به نام موقوفه بر اساس قوانین موضوعه کشور تثبیت شده است لذا این موقوفه مربوط به یک قریه و مراتع آن در اطراف کوه دماوند است و به هیچ وجه شامل خود کوه دماوند نمی‌شود.»

با این وجود نایب رییس انجمن دوستداران دماوند که با آن منطقه از دماوند به طور کامل آشناست، به ایسنا گفته است: «محدوده وقفی در کوه دماوند، در ارتفاع بالای ۲۲۰۰ متری و دقیقا در محدوده میراث طبیعی ملی دماوند واقع شده که در تداخل با عرصه این اثر است.»

اکنون بعد از گذشت چند روز از مطرح شدن این اتفاق و با توجه به این که کوه دماوند به عنوان نخستین اثر میراث طبیعی کشور در این فهرست به ثبت رسیده است؛ مسولان میراث فرهنگی از انجام پیگیری‌های حقوقی در این زمینه خبر می‌دهند.

محمدحسن طالبیان – معاون میراث فرهنگی وزارتخانه – اعلام کرد: پس از انتشار خبر وقف بخشی از اثر طبیعی و فرهنگی دماوند، که به عنوان اولین اثر طبیعی کشور در فهرست آثار ملی ثبت شده است، پیگیری‌های حقوقی موضوع در دستور کار وزارت میراث فرهنگی است و مذاکرات لازم در این خصوص با سازمان اوقاف و امورخیریه و همچنین سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری انجام شده و در حال انجام است.

او با تاکید بر این که واضح است که محدوده ثبتی میراث طبیعی دماوند تحت حفاظت قرارداشته و هرگونه تعرض به عرصه طبیعی ثبت شده ممنوع است، ادامه داد: از جمله برنامه‌های اولویت‌دار ثبت جهانی کشور، ثبت جهانی دماوند است و در این راستا اقدامات اولیه در دستور کار قرار دارد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

جمهوری آذربایجان سفیر اردن را احضار کرد

د جولای 27 , 2020
در سایه مناقشه نظامی کنونی با ایروان وزارت خارجه جمهوری آذربایجان امروز (دوشنبه) سفیر اردن در باکو را به دلیل ارسال سلاح به ارمنستان احضار کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت خارجه جمهوری آذربایجان امروز سامی عبدالله غوشه، سفیر اردن در باکو را احضار کرد. بیانیه […]

سردبیر

جانی واتسون

ما عاشق وردپرس هستیم و برای گسترش وردپرس بین فارسی زبانان سراسر دنیا، از سال ۱۳۹۰، فعالیت خود را به‌طور جدی آغاز نمودیم و همواره برای افزایش یادگیری همزبان های عزیزمان در سراسر دنیا، برنامه های آموزشی و محصولات ویژه آماده می‌‌نماییم.

دسترسی سریع