موضوع مترو و اخذ عوارض آلایندگی، سرفصل مطالبات شهرداری تبریز از دولت است

ایسنا/آذربایجان شرقی شهردار تبریز گفت: پرداخت اوراق مشارکت مترو و اخذ عوارض آلایندگی پتروشیمی و پالایشگاه، مهمترین مطالبات شهرداری تبریز از دولت است.

ایرج شهین باهر در جلسه همفکری نمایندگان مجلس با اعضای شورای شهر تبریز، اظهار کرد: نزدیک به هزار میلیارد تومان از پتروشیمی و پالایشگاه تبریز طلب داریم که از سال ۹۲ تاکنون پرداخت نشده است، در حالی که باید پتروشیمی یک درصد فروش خود را به شهرداری پرداخت کند.

وی ادامه داد: آلایندگی موجود در سطح شهر، بر اثر فعالیت این دو مرکز به وجود آمده و با تکذیب آن مشکلی حل نمی‌شود.

وی با اشاره به کاهش هزینه‌ها در دوره پنجم شورای شهر، بیان کرد: در این دوره تمامی  بدهی‌های دوره‌های قبلی مدیریت شهری پرداخت شده و در کنار این در سایه تلاش همکاران مبنای درآمد شهرداری را تراکم فروشی قرار نداده‌ایم.

شهردار تبریز با اشاره به پیشگیری از تغییر کاربری فضای سبز، خاطرنشان کرد: با این‌که درآمد شهرداری تبریز از محل تغییر کاربری ها به فصای سبز منتفی شده، اما علاوه بر آن چند واحد مسکونی را نیز تملک و با تغییر کاربری به فضای سبز تبدیل کرده‌ایم.

وی، ساماندهی امور املاک متعلق به شهرداری را از دیگر فعالیت‌های چشمگیر این دوره از شورای شهر و شهرداری تبریز برشمرد و افزود: سه هزار میلیارد تومان از املاک بلاتکلیف شهرداری را به مجموعه بازگردانده‌ایم و از دیگر اقدامات مهم و قابل توجه، اخذ سند تک برگی برای املاک شهرداری از جمله عمارت ساعت است.

وی مهمترین دستاورد شورای پنجم و شهرداری تبریز را کسب دوباره اعتماد عمومی مردم به این مجموعه عنوان کرد و گفت: به اذعان همه عزیزان به نسبت چهار سال پیش نگاه مردم به شورا و شهرداری بهبود یافته است.

شهین‌باهر، مبارزه با فساد را بخش دیگری از کارنامه مدیریت شهری خواند و افزود: در موضوع مبارزه با فساد به صورت جدی در این سه سال ورود کردیم و با حذف واسطه‌ها تمامی مبادی سوءاستفاده بسته شده است.

وی ادامه داد: در این سه سال هیچ قرارداد و پیمانی را بدون ترک تشریفات واگذار نکردیم و تمامی قراردادهای شهرداری و جزئیات آن اعم از آگهی مناقصه، مبلغ قرارداد و مدت قرارداد در سایت شهرداری تبریز برای بازدید عموم قابل مشاهده است.

وی خاطرنشان کرد: هدف ما ایجاد شفافیت و کسب اعتماد عمومی مردم و قطع ارتباطات ناسالم است و این امر مستلزم هزینه‌هایی بود که در این مدت پرداخت کردیم.

شهردار تبریز با اشاره به کاهش سهم شهرداری‌ها در بودجه دولت، یادآور شد: شهرداری‌ها تمامی بسترهای فعالیت شهری به جز سه درصد ارزش‌افزوده را فراهم کرده‌اند که این رقم نیز همه ساله در حال کاهش بوده و درآمدی از این محل ندارند.

وی ادامه داد: به عنوان نماینده شهرداران کشور پیشنهاد ما این است که نگذاریم سهم شهرداری‌ها در بودجه از ۳۰ درصد کم شود.

وی با اشاره به پیگیری نمایندگان مجلس برای اخذ سهم شهرداری‌ها و اعتبارات دولتی برای انجام پروژه‌ها، تأکید کرد: نمایندگان مجلس با مراجعه به وزارتخانه‌های مختلف علاوه بر پیگیری مطالبات قانونی شهرداری، در موضوع جذب اوراق مشارکت و امتیازهای دولتی نیز مجوزهای لازم را اخذ کنند، چرا که ما ۱۳۰ میلیاردتومان برای خرید اتوبوس درخواست کردیم و تنها برای ۴۵ میلیاردتومان آن مجوز صادر شد.

شهین‌باهر افزود: در شهرهای دیگر با پیگیری نمایندگان مجلس، مجوزهای لازم و اعتبارهای دولتی را دریافت می ‌کنند که ما نیز انتظار داریم نمایندگان محترم استان در این راستا همیار ما باشند.

درخواست از نمایندگان مجلس برای پیگیری مشکل کمبود آب تبریز

رییس شورای شهر تبریز نیز در این دیدار گفت: انتظار داریم موضوع انتقال آب به تبریز به صورت جدی از سوی نمایندگان مجلس و استانداری پیگیری شود تا شاهد رفع مشکل کمبود آب برای شهر و شهروندان باشیم.

شهرام دبیری با اشاره به قطعی آب در مناطق مختلف تبریز، گفت: اقدامات انجام شده برای اجرای فاضلاب شهری تبریز قابل تقدیر بوده و شهرداری و شورای شهر نیز اقدامات مناسبی در این ‌زمینه داشته است.

وی افزود: رینگ تبریز برای اتصال منابع آبی درحال انجام بوده و نیمی از آن به اتمام رسیده و مابقی نیز درحال اجرا است.

وی، شورای شهر را مجلسی‌ برای شهر دانست و تاکید کرد: ۳۴ وظیفه‌ برای شوراهای شهر تعیین شده که نظارت، تعیین قوانین و تعیین شهردار جزو آن‌ها بوده و ۲۸ وظیفه نیز برای شهرداری تعیین شده است.

دبیری در ادامه با اشاره به وجود مدیریت واحد شهری در شهرهای بزرگ دنیا، گفت: در دنیا شهرداری متولی امور شهری است، اما در ایران اینگونه نیست.

وی با بیان این‌که رییس جمهوری با ایجاد مدیریت واحد شهری موافقت کرده است، گفت: تنها مشکل، مخالفت‌هایی از جانب وزیران بوده که مانع از ایجاد آن شده است.

وی با تاکید بر کمک‌های دولت در زمینه مترو و اتوبوسرانی در گذشته، گفت: امروز بودجه‌ها کاهش یافته است و هرچند وضعیت مترو نسبتا خوب است، اما اتوبوسرانی فرسوده شده و نمی‌توان اتوبوسی وارد کرد.

رییس شورای اسلامی شهر تبریز تشریح کرد: در خصوص رفع حاشیه نشینی نیز شهرداری تبریز با ارائه تسهیلات مختلف اقدام به رفع حاشیه نشینی و سکونت در بافت فرسوده کرده و در بافت‌های حاشیه نشینی مجاز و بافت فرسوده عوارض پروانه اخذ نمی‌شود.

وی بیان کرد: در برخی پروژه‌های شهری نیازمند واگذاری زمین از سوی راه و شهرسازی هستیم که از نمایندگان مجلس می‌خواهیم در این خصوص پیگیری‌های لازم را داشته باشند.

به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، وی گفت: ساماندهی حاشیه نشینی نیازمند عزم‌جدی استانی و کشوری است.

دبیری اظهار کرد: ۳۶۰ میلیارد تومان از بدهی‌های شهرداری تهاتر شده که نسبت به شهرهای دیگر کم است و باید در این زمینه کمکی از سوی نمایندگان مجلس انجام شود.

۷۰۰۰ واحد مسکونی پرخطر در مجاورت اتوبان پاسداران

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تبریز نیز در این جلسه با اشاره به ضرورت همفکری و همکاری نمایندگان مردم تبریز در مجلس با اعضای شورا، گفت: اتاق مشترک نمایندگان و اعضای شورای شهر تبریز باید تشکیل شده و در خصوص مسائل مختلف تبادل نظر انجام شود.

فریدون بابایی اقدم گفت: تفاهم نامه‌های سه جانبه در سیستان و بلوچستان، اصفهان و قم برای رفع مشکل حاشیه نشینی امضا شده تا واحد های مسکونی با همکاری مسکن و شهرسازی، کمیته امداد و برنامه و بودجه و استانداری احداث شود.

وی با تاکید بر این‌که لازم است در تبریز نیز این مهم پیگیری شود، ادامه داد: الحاق شهرک جوانان به محدوده شهر تبریز اخیرا در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور تصویب شد که می‌توان با تراکم چهار طبقه‌ای در این شهرک مساکن امن برای حاشینه‌نشینان احداث کرد.

بابایی اقدم اظهار کرد: ۷۰۰۰ واحد مسکونی پرخطر در ۴۸ هکتار در مجاورت اتوبان پاسداران وجود دارد که باید از ظرفیت شهرک جوانان در این خصوص استفاده کنیم.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز گفت: اگر شهرداری سالانه ۴۰۰ میلیارد تومان در یک سال برای بازآفرینی شهری هزینه می‌کند، دولت باید حداقل هزار میلیارد تومان در این زمینه هزینه داشته باشد.

دولت به موضوع متروی تبریز ورود کند

فرج محمد قلیزاده، عضو شورای شهر تبریز نیز در این جلسه با بیان این‌که دولت به موضوع متروی تبریز باید ورود کند، گفت: اختصاص بودجه برای متروی تبریز ضروری است.

وی گفت: ۸۰ درصد درآمد شهرداری‌ها از فروش تراکم و ماده ۱۰۰ و همچنین تغییر کاربری تامین می‌شود و این خود باعث نارضایتی است.

وی گفت: تعجب آور است که دولت و مجلس در ۴۰ سال گذشته تقریباً شهرداری‌ ها را رها کرده اند ولی ۷۰ درصد مردم‌ مستقیم و ‌یا غیر مستقیم با شهرداری ها در ارتباط هستند.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز گفت: تبریز برای شمالغرب کشور موتور محرک است که رکود و رونق در آن موجب رکود و رونق در کل منطقه خواهد شد که لازم است پروژه‌های بزرگ در تبریز انجام شود.

وی اضافه کرد: اجرای متروی تبریز با وضعیت موجود سال‌ها به طول خواهد انجامید که باید اقدامات مناسبی در این زمینه انجام ‌شود و دولت بودجه لازم را برای این پروژه اختصاص دهد.

محمد قلیزاده در خصوص پروژه مقبره الشعرا نیز گفت: شهرداری به تنهایی نمی‌تواند برای اتمام این پروژه هزینه کند؛ لازم‌ است از بودجه‌های ملی برای اتمام ‌پروژه جذب کنیم.

شوراها باید زیر نظر مجلس شورای اسلامی فعالیت کنند

غلامحسین مسعودی ریحان، عضو شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این جلسه گفت: هرچقدر شان شورای شهر افزایش یابد اقدامات آن نیز بهتر خواهد بود.

وی اظهار کرد: شورای شهر نباید زیرنظر وزارت کشور باشد و با توجه به انتخاب اعضای شورای شهر و نمایندگان مجلس با رای مردم، شوراها باید زیرنظر مجلس شورای اسلامی فعالیت کنند.

مسعودی ریحان ادامه داد: شورای استان آمادگی دارد تا خانه ملت متشکل از اعضای شوراها و نمایندگان مجلس تشکیل شود.

وی با بیان این‌که همه باهم باید برای رفع مشکل آب تبریز اقدام کنیم، گفت: تنها راه حل رفع مشکل کمبود آب تبریز انتقال آب از ارس است که در زمان ارائه این طرح موضوع انتقال آب به دریاچه ارومیه مطرح بود که مخالفان بسیاری داشت، اما با همکاری نمایندگان استان‌های آذربایجان شرقی و غربی این پروژه کلید خورد.

قدردانی از پرداخت منظم حقوق کارکنان و کارگران توسط شهرداری تبریز

کریم صادق زاده، سخنگوی شورای شهر تبریز نیز در این جلسه از پرداخت منظم حقوق کارکنان و کارگران توسط شهرداری تبریز قدردانی کرد.

وی گفت: شهرداری تبریز با خانواده بزرگی از کارکنان در حوزه خدمات رسانی به شهر و شهروندان فعالیت می‌کند و جا دارد از تلاش‌های مدیران و کارکنان شهرداری قدردانی کنیم. ماهانه ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه پرسنل شهرداری است که پرداخت به موقع آن قابل تقدیر است.

وی با اشاره به این‌که پرداخت حقوق کارکنان در این شرایط اقتصادی به صورت منظم انجام می‌شود، گفت: امیدواریم موضوع طرح عقد قرارداد مستقیم با کارگران نیز با پیگیری نمایندگان مجلس محقق شود و امنیت شغلی کارگران در کنار امنیت مالی آنان تحقق یابد.

صادق زاده با تاکید بر این‌که احداث بیمارستان ۳۲۷ تختخوابی تبریز و ۹۶ تختخوابی شهر سهند دیگر مطالبه جامعه کارگری از نمایندگان مجلس است، افزود: از شهرداری تبریز به خاطر اختصاص زمین ۴۵ هزار متری برای احداث این بیمارستان قدردانی می‌کنیم.

وی ادامه داد: مقرر شد ۱۰۲ میلیارد تومان از بابت ارزش زمین به شهرداری پرداخت شود که تا کنون اقدام مناسبی در این خصوص انجام نشده که اگر این مهم انجام‌ نشود بودجه هزار میلیاردی تامین اجتماعی نیز کارساز نخواهد بود.

شورای پنجم به سمت ایجاد شهر هوشمند حرکت می‌کند

سعید نیکوخصلت، دبیر شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این جلسه گفت: اقدامات مناسبی در زمینه‌های فرهنگی، زیست محیطی و اجتماعی انجام شده است.

وی با بیان این‌که در مدیریت شهری به دیدگاه‌های نو نیاز است، ادامه داد: تعامل با نمایندگان مجلس، میراث خوبی از شورای پنجم ‌برای دوره‌های بعد است.

وی با بیان این‌که در زمینه شهر هوشمند مصوبات خوبی داشته‌ایم و به سمت شهر هوشمند حرکت کرده‌ایم، تاکید کرد: در زمینه ثبت املاک که مشکلات زیادی وجود داشت، بسیاری از مشکلات با همکاری شهرداری و شورای شهر حل شد و در زمینه مترو تبریز نیز اقدامات بسیار خوبی انجام شده است.

دبیر شورای اسلامی شهر تبریز افزود: در این مدت، برنامه پنج ساله تدوین شد و هیچ قراردادی با ترک تشریفات انجام نشده است؛ در زمینه فرهنگی هنری اقدامات مثبتی انجام شده و به سمت عدالت فرهنگی حرکت کردیم.

وی با اشاره به این‌که در زمینه آب و فاضلاب، شبکه فاضلاب گسترش مناسبی یافته است، گفت: امروز اکثریت ما به انتقال آب به شهر فکر می‌کنیم اما در دنیا به سمت بازفراوری و تصفیه آب فکر می‌کنند.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز عنوان کرد: بودجه وزارت بهداشت و درمان هزاران میلیارد تومان است اما بودجه ورزش بسیار کمتر است؛ متاسفانه ما پیشگیری نمی‌کنیم و به درمان توجه داریم.

نمایندگان مجلس پیگیر حل مشکلات مردم باشند

محرم محمدزاده، عضو شورای شهر تبریز نیز در این جلسه با بیان اینکه نمایندگان مجلس پیگیر حل مشکلات مردم باشند، گفت: جلسات بین اعضای شورا و نمایندگان مجلس برای حل مشکلات شهری تداوم داشته باشد.

وی گفت: شورای شهر نماینده تمام شهر است و ما باید برای حل مشکلات تلاش کنیم.

وی با اشاره به این‌که نمایندگان مجلس می‌توانند مسائل و مشکلات را در سطح کشوری پیگیری و حل کنند، افزود: زمانبندی برای برگزاری جلسات مشترک اعضای شورای شهر و نمایندگان مجلس انجام شود تا در مدت‌های مشخص از مسائل و مشکلات شهر سخن گفته شود، چراکه اختیارات شورای شهر محدود است.

محمدزاده با بیان این‌که حذف شرکت‌های پیمانکاری و پیگیری تسریع پروژه انتقال آب ارس به تبریز از دیگر خواسته‌های ما است، ادامه داد: حل مشکل حاشیه نشینی در شهر تبریز دیگر مطالبات ما از نمایندگان مجلس است.

دولت بودجه کمکی برای شهرداری کلانشهرها اختصاص دهد

محمد حسن اسوتچی، عضو شورای شهر تبریز نیز در این جلسه گفت: باید برای حل مشکلات شهرداری ها بودجه از سوی دولت به کلانشهرها اختصاص یابد.

وی افزود: نمایندگان مجلس درخواست کلان‌شهرها را پیگیری کنند، آن زمان که مجلس تصمیم به استقلال شهرداری از دولت گرفت، امروز نیز نمایندگان مجلس می‌توانند پیگیر مشکلات شهرداری در زمینه مالی باشند.

وی تاکید کرد: نباید شورای شهر به شهرداری محدود شود؛ می‌توان بعد از رفع مشکلات موجود، شورای شهر را به شورای واقعی شهر تبدیل کرد.

اسوتچی اضافه کرد: متاسفانه شاهد رها شدن شهرداری‌های کلانشهرها از سوی دولت هستیم و این درست نیست.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

افزایش 15درصدی ترازیت خارجی از گمرک نوردوز در سال 98

ی جولای 26 , 2020
ایسنا/آذربایجان شرقی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس گفت: ارزش ریالی ترانزیت خارجی از گمرک نوردوز در سال ۹۷ بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال بود که این رقم در سال ۹۸ با افزایش ۱۵ درصدی به ۱۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال افزایش یافت. محسن نریمان، ارزش ارزی صادرات از […]

سردبیر

جانی واتسون

ما عاشق وردپرس هستیم و برای گسترش وردپرس بین فارسی زبانان سراسر دنیا، از سال ۱۳۹۰، فعالیت خود را به‌طور جدی آغاز نمودیم و همواره برای افزایش یادگیری همزبان های عزیزمان در سراسر دنیا، برنامه های آموزشی و محصولات ویژه آماده می‌‌نماییم.

دسترسی سریع