پرداخت زکات معادن آذربایجان غربی نیازمند توجه جدی است

ایسنا/آذربایجان غربی نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی گفت: همه برای نهادینه کردن فرهنگ پرداخت زکات تلاش کنند.

حجت الاسلام والمسلمین قریشی امروز ۶ مرداد در جلسه شورای زکات استان که با مشارکت همه مسئولین شهرستانی بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد به اهمیت نهادینه سازی فیضه زکات در جامعه تأکید کرد و افزود : همه مردم و مسئولین باید برای نهادینه شدن فرهنگ پرداخت زکات در همه شئون آن تلاش خود را بکار بگیرند چرا که اگر دستورات دینی در جامعه بصورت کامل اجرا شود شاهد مشکلاتی از قبیل فقر و  مشکلات معیشتی در جامعه نخواهیم بود.

وی با اشاره به این که مایحتاج فقرا جامعه از طریق خمس و زکات تأمین می شود ضمن تأکید بر ایجاد طرح های تشویقی برای کسانی که در پرداخت زکات همت دارند، افزود:  برای فرهنگ سازی هر چه بیشتر پرداخت وجوهات شرعی بویژه زکات قدردانی از  مودیان زکات و افرادی که در این مسیر تلاش می کنند باید در دستور کار دبیرخانه ستاد استان و شهرستان ها قرار بگیرد  چرا که هم  دستور صریح خداوند تبارک و تعالی است و هم می تواند در ترویج این فرهنگ در جامعه نقش بسزایی داشته باشد.

رئیس شورای زکات استان  با بیان اهمیت پرداخت زکات از معادن استان از جمله استحصال معدن طلا خاطرنشان کرد: طبق دستور صریح خداوند متعال و روایات معصومین پرداخت زکات مال در همه شئون آن باید مد نظر قرار بگیرد بنابراین  علاوه بر پرداخت زکات در حوزه گندم ، جو و انگور به موضوع پرداخت زکات معادن استان نیز توجه جدی و تبلیغات لازم انجام شود.

وی ادامه داد:  اگر مسئولین بویژه مدیران صنایع و معادن در استان بخوبی در این امر مشارکت داشته باشند میزان زکات معادن در استان میتواند بسیاری از مشکلات استان را در حوزه حمایت از فقرا و محل مصارف آن جبران و حل کند.

حجت الاسلام قریشی همچنین بر انجام کارهای کارشناسانه برای تبلیغ زکات مستحبی نیز تاکید کرده و گفت: زکات مستحبی از جمله مسائلی است که در بین مردم و حتی مسئولین مورد بی توجهی و غفلت قرار گرفته فلذا رسانه ملی و رسانه های استان در فضای مجازی در این زمینه وظیفه خطیری بر عهده دارند و انتظار میرود در خصوص زکات مستحبی  و نحوه پرداخت آن نیز آگاه سازی های لازم بخوبی انجام پذیرد.

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به اهمیت حفظ جایگاه شورای زکات استان در کشور خاطرنشان کرد: سستی و کم کاری در حوزه تبلیغ و ترویج زکات در بین مردم و بویژه روستائیان توسط متولیان و کمیته سه گانه دبیرخانه زکات در استان غیر قابل قبول است و انتظار میرود دستگاه هایی که بر اساس مصوبات دبیرخانه عهده دار مسئولیت در این حوزه هستند با جدیت به کار خود سرعت داده و گزارش عملکرد این کمیته ها مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت عدم توانایی میتوان با تغییر متولیان در جهت احیای کارها اقدام کرد .

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

دبیر، قائم مقام دبیر و سخنگوی شورای نگهبان انتخاب شدند

د جولای 27 , 2020
دبیر، قائم مقام دبیر و سخنگوی شورای نگهبان انتخاب شدند. به گزارش ایسنا به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، هیئت رئیسه جدید شورای نگهبان در جلسه اخیر این شورا با رای گیری اعضای فقیه و حقوقدان، به مدت یکسال برگزیده شدند. بر این اساس، آیت الله احمد جنتی […]

سردبیر

جانی واتسون

ما عاشق وردپرس هستیم و برای گسترش وردپرس بین فارسی زبانان سراسر دنیا، از سال ۱۳۹۰، فعالیت خود را به‌طور جدی آغاز نمودیم و همواره برای افزایش یادگیری همزبان های عزیزمان در سراسر دنیا، برنامه های آموزشی و محصولات ویژه آماده می‌‌نماییم.

دسترسی سریع