۶ علت اصلی ریزش مو

وقتی شانه سرمان پرمو می‌شود، به هول‌وهراس می‌افتیم که چرا؟

به گزارش ایسنا، روزنامه جام جم نوشت: «ریزش مو از جمله مشکلاتی است که می‌تواند از علل بسیار مختلفی ناشی شود؛ برخی از شایع‌ترین علل ریزش مو عبارتند از:

تغییرات هورمونی: خانم‌ها ممکن است پس از زایمان یا طی دوران یائسگی دچار ریزش مو شوند. به‌ هم‌ خوردن تعادل هورمونی یکی از عوامل ریزش مو در خانم‌هاست.

آقایان هم، علاوه‌بر علل ژنتیکی، گاهی براثر تغییرات هورمونی ناشی از افزایش سن ریزش مو می‌گیرند.

اختلالات تیروئید: اختلالات تیروئید را می‌توان از شایع‌ترین علل هورمونی ریزش مو دانست. کم‌کاری و پرکاری تیروئید می‌تواند ریزش مو ایجاد کند. اما با درمان مشکل تیروئید معمولا قضیه قابل‌ حل است.

استرس: استرس، هم از نوع فیزیکی و هم روانی، می‌تواند ریزش مو بیاورد. ازجمله استرس‌های فیزیکی می‌توان به جراحی، تب شدید، از دست ‌دادن خون و همچنین زایمان اشاره کرد؛ علل استرس فیزیکی معمولا موقتی است و ریزش مو پس از بهبود بدن کاهش پیدا می‌کند.

اما استرس روانی هم مساله مهمی است. بسیاری ادعا می‌کنند که در مواقع استرس روانی شدید یا اضطراب دچار ریزش مو می‌شوند. با ورزش روزانه و تعذیه صحیح می‌توانید با استرس روحی مقابله کنید.

داروها: اغلب داروها با فهرستی بلندبالا از عوارض رنگارنگ عرضه می‌شوند. ازجمله داروهایی که می‌توانند ریزش مو ایجاد کنند، عبارتند از: داروهای شیمی‌درمانی، داروهای تیروئید، برخی داروهای ضد بارداری خوراکی، داروهای بتابلاکر، داروهای ضدتشنج، داروهای ضدافسردگی و داروهای ضدانعقادی. البته، داروها می‌توانند روی هر فردی تأثیر متفاوتی داشته باشند و داروهای با عارضه جانبی ریزش مو لزوما در همه افراد سبب ریزش مو نمی‌شوند.

کمبودهای تغذیه‌ای: کمبود روی و آهن را می‌توان شایع‌ترین کمبود تغذیه‌ای مرتبط با ریزش مو دانست. کمبود ویتامین  D، B12، C، A و همچنین کمبود مس، سلنیوم و بیوتین هم بی‌تأثیر نیست.

لوپوس: لوپوس نوعی بیماری خودایمنی است که می‌تواند سبب ریزش مو شود. متأسفانه برخی داروهایی هم که برای درمان لوپوس تجویز می‌شوند، ممکن است ریزش مو ایجاد کنند.

منبع: Health Line

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

گزارش یک عضو شورای نگهبان از رسیدگی به چند اساسنامه دولتی

س جولای 21 , 2020
یک عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: در هفته‌های اخیر با توجه به اینکه هنوز از مجلس مصوبه‌ای دریافت نشده است، فرصت خوبی برای رسیدگی به اساسنامه‌های دولتی در شورای نگهبان است.  به گزارش ایسنا، هادی طحان نظیف در مطلبی با عنوان گزارش چهلم از جلسات شورای نگهبان، نوشت:   “چهارشنبه ۲۵ […]

سردبیر

جانی واتسون

ما عاشق وردپرس هستیم و برای گسترش وردپرس بین فارسی زبانان سراسر دنیا، از سال ۱۳۹۰، فعالیت خود را به‌طور جدی آغاز نمودیم و همواره برای افزایش یادگیری همزبان های عزیزمان در سراسر دنیا، برنامه های آموزشی و محصولات ویژه آماده می‌‌نماییم.

دسترسی سریع